Tinkavimas

Išorinės sienos apdaila, tinkavimas, Linkodas UABJau nuo seno įprasta, kad Lietuvos gamtinėmis sąlygomis statomiems namams išorės sienų apdailai labiausiai tinkamas – fasado tinkavimas. Tai atliekama todėl, kad tinkas pasižymi geromis pastato sienų apsaugos nuo neigiamą įtaką galinčių daryti atmosferinių reiškinių savybėmis. Toks atsparus jis išlieka ilgą laiką, jo priežiūra nereiklauja įpatingai didelių pastangų. Dar ir dabar tinkuojami naujai statomi namai – tiek mūriniai, tiek mediniai karkasiniai, vieni iš geriausiai išsilaikančių laikui bėgant.

Lauko sienų tinkavimą galima atlikti keliais būdais:

  • Dekoratyvinio tinko lauko sienų tinkavimas
  • Kalkinio tinko lauko sienų tinkavimas
  • Cementinio tinko lauko sienų tinkavimas

Dekoratyvinio tinko lauko sienų tinkavimas
Dekoratyvinio tinko tinkavimas struktūriniais dekoratyviniais tinkais. Struktūriniais tinkais išgauname raižytą, draskytą paviršių, lietučio, samanėlės raštus, tuo jam suteikdami puikų estetinį vaizdą. Lauko sienų tinkavimui naudojame: dekoratyvinio tinko rūšis: akrilinį, silikatinį, silikoninį, mineralinį.

Lauko sienų tinkavimas kalkiniu ir cementiniu tinku
Lauko sienų tinkuojamas paviršius privalo būti tinkamai paruoštas: lygus, tvirtas, stabilus, tolygiai įgeriantis drėgmę, šiurkštus, sausas, nuvalytos dulkės, įvairūs nešvarumai, apnašos. Netvirti paviršiai pašalinami iki tvirto pagrindo. Silpnesni paviršiai, mažinantys kalkių ir cemento tinko sukibimą su pagrindu nuvalomi, pašalinamos dulkės ir riebalai.

Plėvele ar popieriumi apklijuojami langai, durys, kolektorinės spintos ir kiti paviršiai, kurie gali būti paveikti tinko skiedinio. Apdulkėjęs paviršius yra gruntuojamas arba gerai sudrėkinamas vandeniu. Naują silikatinių ar molinių plytų, keramzitbetonio ar dujų silikato blokelių mūrą užtenka tik gerai sudrėkinti vandeniu.

Atliekant tinkavimo darbus oro temperatūra tinkama, kai svyruoja nuo +4 iki +25 °C.

Pirmas tinkavimo sluoksnis:
Mechanizuotu arba rankiniu būdu ant tinkuojamo paviršiaus yra užpurškiamas arba užtepamas paruošiamasis tinko sluoksnis. Reikiamos konsistencijos kalkių, cemento, ar gipso cemento skiedinys tepamas arba purškiamas ant sienų horizontaliomis persidengiančiomis juostomis, iš viršaus į apačią nukreipta kryptimi. Skystesnis skiedinys gali bėgti nuo sienų, o tirštesnis – gali blogai sukibti su pagrindu.
Paruošiamojo sluoksnio storis iki 10mm. Jis daromas stipresnis negu sekantis išlyginamasis sluoksnis, bet ne stipresnis už tinkuojamą paviršiaus pagrindą.

Išlyginamojo tinko sluoksnio užtepamas ar užpurškiamas. Pilnai sustingus paruošiamajam sluoksniui, purškiamas arba tepamas išlyginamasis tinko sluoksnis. Dedamas vienas arba keli išlyginamieji sluoksniai, kol gaunamas lygus paviršius, atitinkantis leistinus nuokrypius. Vieno išlyginamojo sluoksnio storis gali būti iki 10mm. Kiekvienas sluoksnis yra išlyginamas, o sekantis išlyginamasis sluoksnis užtepamas arba purškiamas tik pilnai sustingus ankstesniam sluoksniui.

Pradėjus tinkui stingti, tinkas lyginamas trapecine liniuote bei nerūdijančio plieno mentele, išlaikant visus nuokrypius, vertikalumą, horizontalumą bei kampų statumą. Tinką lyginant trapecine liniuote, skiedinio perteklius tolygiai paskirstomas per visą sieną.

Sekantis etapas – tai dengiamojo sluoksnio užtepimas arba užpurškimas. Dengiamojo sluoksnio užpurškimas – Dengiamajam sluoksniui skiedinys daromas skystesnis; skiediniui naudojamas labai smulkus smėlis. Dengiamasis sluoksnis yra nulyginamas. Dengiamojo sluoksnio storis apie 5mm. Baigus tinkuojamo paviršiaus lyginimą, yra atliekamas paviršiaus užtrynimas.

Užtrynimas – Tam naudojama polistirolinė trintuvė. Trinamas paviršius visą laiką tolygiai drėkinamas. Gerai užtrintas paviršius yra gerai sutankintas ir pabraukus ranka, tinkas nebyra.